< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

524 (DXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 524 година од новата ера, 524. од првиот милениум, 24. од VI век и петта од 520-тите.

524 во разни календари
Грегоријански календар524
DXXIV
Ab urbe condita1277
Асирски календар5274
Балиски календар445–446
Бенгалски календар−69
Берберски календар1474
Будистички календар1068
Бурмански календар−114
Византиски календар6032–6033
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3220 или 3160
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3221 или 3161
Коптски календар240–241
Етиопски календар516–517
Еврејски календар4284–4285
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера580–581
 - Сачка ера445–446
 - Кали-југа3624–3625
Холоценски календар10524
Ирански календар98 п.п. – 97 п.п.
Исламски календар101 п.х. – 100 п.х.
Јавански календар411–412
Јулијански календар524
DXXIV
Корејски календар2857
Мингуо-календар1388 пред Р. Кина
民前1388年
Нанакшахи−944
Селевкидски календар835/836 г.г.
Тајландски сончев календар1066–1067
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
650 или 269 или −503
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
651 или 270 или −502

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6032 и 6033 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5274 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4284 и 4285 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1277.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 524 година се протега во 3160 и 3161, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3220 и 3221 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1067. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 101 и 100 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди