< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

572 (DLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 572 година од новата ера, 572. од првиот милениум, 72. од VI век и трета од 570-тите.

572 во разни календари
Грегоријански календар572
DLXXII
Ab urbe condita1325
Ерменски календар21
ԹՎ ԻԱ
Асирски календар5322
Балиски календар493–494
Бенгалски календар−21
Берберски календар1522
Будистички календар1116
Бурмански календар−66
Византиски календар6080–6081
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3268 или 3208
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3269 или 3209
Коптски календар288–289
Етиопски календар564–565
Еврејски календар4332–4333
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера628–629
 - Сачка ера493–494
 - Кали-југа3672–3673
Холоценски календар10572
Ирански календар50 п.п. – 49 п.п.
Исламски календар52 п.х. – 51 п.х.
Јавански календар460–461
Јулијански календар572
DLXXII
Корејски календар2905
Мингуо-календар1340 пред Р. Кина
民前1340年
Нанакшахи−896
Селевкидски календар883/884 г.г.
Тајландски сончев календар1114–1115
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
698 или 317 или −455
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
699 или 318 или −454

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6080 и 6081 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5322 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4332 и 4333 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1325.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 572 година се протега во 3208 и 3209, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3268 и 3269 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1115. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 52 и 51 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди