< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

594 (DXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 594 година од новата ера, 594. од првиот милениум, 94. од VI век и петта од 590-тите.

594 во разни календари
Грегоријански календар594
DXCIV
Ab urbe condita1347
Ерменски календар43
ԹՎ ԽԳ
Асирски календар5344
Балиски календар515–516
Бенгалски календар1
Берберски календар1544
Будистички календар1138
Бурмански календар−44
Византиски календар6102–6103
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3290 или 3230
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3291 или 3231
Коптски календар310–311
Етиопски календар586–587
Еврејски календар4354–4355
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера650–651
 - Сачка ера515–516
 - Кали-југа3694–3695
Холоценски календар10594
Ирански календар28 п.п. – 27 п.п.
Исламски календар29 п.х. – 28 п.х.
Јавански календар483–484
Јулијански календар594
DXCIV
Корејски календар2927
Мингуо-календар1318 пред Р. Кина
民前1318年
Нанакшахи−874
Селевкидски календар905/906 г.г.
Тајландски сончев календар1136–1137
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
720 или 339 или −433
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
721 или 340 или −432

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6102 и 6103 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5344 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4354 и 4355 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1347.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 594 година се протега во 3230 и 3231, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3290 и 3291 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1137. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 29 и 28 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   594 на Ризницата ?