< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

554 (DLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 554 година од новата ера, 554. од првиот милениум, 54. од VI век и петта од 550-тите.

554 во разни календари
Грегоријански календар554
DLIV
Ab urbe condita1307
Ерменски календар3
ԹՎ Գ
Асирски календар5304
Балиски календар475–476
Бенгалски календар−39
Берберски календар1504
Будистички календар1098
Бурмански календар−84
Византиски календар6062–6063
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3250 или 3190
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3251 или 3191
Коптски календар270–271
Етиопски календар546–547
Еврејски календар4314–4315
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера610–611
 - Сачка ера475–476
 - Кали-југа3654–3655
Холоценски календар10554
Ирански календар68 п.п. – 67 п.п.
Исламски календар70 п.х. – 69 п.х.
Јавански календар442–443
Јулијански календар554
DLIV
Корејски календар2887
Мингуо-календар1358 пред Р. Кина
民前1358年
Нанакшахи−914
Селевкидски календар865/866 г.г.
Тајландски сончев календар1096–1097
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
680 или 299 или −473
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
681 или 300 или −472

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6062 и 6063 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5304 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4314 и 4315 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1307.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 554 година се протега во 3190 и 3191, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3250 и 3251 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1097. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 70 и 69 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   554 на Ризницата ?