< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

532 (DXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 532 година од новата ера, 532. од првиот милениум, 32. од VI век и трета од 530-тите.

532 во разни календари
Грегоријански календар532
DXXXII
Ab urbe condita1285
Асирски календар5282
Балиски календар453–454
Бенгалски календар−61
Берберски календар1482
Будистички календар1076
Бурмански календар−106
Византиски календар6040–6041
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3228 или 3168
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3229 или 3169
Коптски календар248–249
Етиопски календар524–525
Еврејски календар4292–4293
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера588–589
 - Сачка ера453–454
 - Кали-југа3632–3633
Холоценски календар10532
Ирански календар90 п.п. – 89 п.п.
Исламски календар93 п.х. – 92 п.х.
Јавански календар419–420
Јулијански календар532
DXXXII
Корејски календар2865
Мингуо-календар1380 пред Р. Кина
民前1380年
Нанакшахи−936
Селевкидски календар843/844 г.г.
Тајландски сончев календар1074–1075
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
658 или 277 или −495
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
659 или 278 или −494

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6040 и 6041 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5282 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4292 и 4293 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1285.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 532 година се протега во 3168 и 3169, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3228 и 3229 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1075. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 93 и 92 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   532 на Ризницата ?