< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

502 (DII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 502 година од новата ера, 502. од првиот милениум, 2. од VI век и трета од 500-тите.

502 во разни календари
Грегоријански календар502
DII
Ab urbe condita1255
Асирски календар5252
Балиски календар423–424
Бенгалски календар−91
Берберски календар1452
Будистички календар1046
Бурмански календар−136
Византиски календар6010–6011
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3198 или 3138
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3199 или 3139
Коптски календар218–219
Етиопски календар494–495
Еврејски календар4262–4263
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера558–559
 - Сачка ера423–424
 - Кали-југа3602–3603
Холоценски календар10502
Ирански календар120 п.п. – 119 п.п.
Исламски календар124 п.х. – 123 п.х.
Јавански календар388–389
Јулијански календар502
DII
Корејски календар2835
Мингуо-календар1410 пред Р. Кина
民前1410年
Нанакшахи−966
Селевкидски календар813/814 г.г.
Тајландски сончев календар1044–1045
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
628 или 247 или −525
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
629 или 248 или −524

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6010 и 6011 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5252 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4262 и 4263 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1255.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 502 година се протега во 3138 и 3139, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3198 и 3199 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1045. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 124 и 123 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   502 на Ризницата ?