< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

568 (DLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 568 година од новата ера, 568. од првиот милениум, 68. од VI век и деветта од 560-тите.

568 во разни календари
Грегоријански календар568
DLXVIII
Ab urbe condita1321
Ерменски календар17
ԹՎ ԺԷ
Асирски календар5318
Балиски календар489–490
Бенгалски календар−25
Берберски календар1518
Будистички календар1112
Бурмански календар−70
Византиски календар6076–6077
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3264 или 3204
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3265 или 3205
Коптски календар284–285
Етиопски календар560–561
Еврејски календар4328–4329
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера624–625
 - Сачка ера489–490
 - Кали-југа3668–3669
Холоценски календар10568
Ирански календар54 п.п. – 53 п.п.
Исламски календар56 п.х. – 55 п.х.
Јавански календар456–457
Јулијански календар568
DLXVIII
Корејски календар2901
Мингуо-календар1344 пред Р. Кина
民前1344年
Нанакшахи−900
Селевкидски календар879/880 г.г.
Тајландски сончев календар1110–1111
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
694 или 313 или −459
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
695 или 314 или −458

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6076 и 6077 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5318 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4328 и 4329 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1321.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 568 година се протега во 3204 и 3205, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3264 и 3265 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1111. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 56 и 55 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди