< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

571 (DLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 571 година од новата ера, 571. од првиот милениум, 71. од VI век и втора од 570-тите.

571 во разни календари
Грегоријански календар571
DLXXI
Ab urbe condita1324
Ерменски календар20
ԹՎ Ի
Асирски календар5321
Балиски календар492–493
Бенгалски календар−22
Берберски календар1521
Будистички календар1115
Бурмански календар−67
Византиски календар6079–6080
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3267 или 3207
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3268 или 3208
Коптски календар287–288
Етиопски календар563–564
Еврејски календар4331–4332
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера627–628
 - Сачка ера492–493
 - Кали-југа3671–3672
Холоценски календар10571
Ирански календар51 п.п. – 50 п.п.
Исламски календар53 п.х. – 52 п.х.
Јавански календар459–460
Јулијански календар571
DLXXI
Корејски календар2904
Мингуо-календар1341 пред Р. Кина
民前1341年
Нанакшахи−897
Селевкидски календар882/883 г.г.
Тајландски сончев календар1113–1114
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
697 или 316 или −456
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
698 или 317 или −455

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6079 и 6080 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5321 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4331 и 4332 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1324.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 571 година се протега во 3207 и 3208, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3267 и 3268 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1114. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 53 и 52 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди