< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

528 (DXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 528 година од новата ера, 528. од првиот милениум, 28. од VI век и деветта од 520-тите.

528 во разни календари
Грегоријански календар528
DXXVIII
Ab urbe condita1281
Асирски календар5278
Балиски календар449–450
Бенгалски календар−65
Берберски календар1478
Будистички календар1072
Бурмански календар−110
Византиски календар6036–6037
Кинески календар丁未(огн. коза)
3224 или 3164
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3225 или 3165
Коптски календар244–245
Етиопски календар520–521
Еврејски календар4288–4289
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера584–585
 - Сачка ера449–450
 - Кали-југа3628–3629
Холоценски календар10528
Ирански календар94 п.п. – 93 п.п.
Исламски календар97 п.х. – 96 п.х.
Јавански календар415–416
Јулијански календар528
DXXVIII
Корејски календар2861
Мингуо-календар1384 пред Р. Кина
民前1384年
Нанакшахи−940
Селевкидски календар839/840 г.г.
Тајландски сончев календар1070–1071
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
654 или 273 или −499
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
655 или 274 или −498

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6036 и 6037 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5278 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4288 и 4289 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1281.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 528 година се протега во 3164 и 3165, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3224 и 3225 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1071. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 97 и 96 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди