< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

533 (DXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 533. година од новата ера, 533. од првиот милениум, 33. од 6 век и четвртта од 530-тите.

533 г.  во други календари
Грегоријански календар 533
DXXXIII
Ab urbe condita 1286
Асирски календар 5283
Бахајски календар -1311–-1310
Бенгалски календар -60
Берберски календар 1483
Будистички календар 1077
Бурмански календар -105
Византиски календар 6041–6042
Еврејски календар 4293–4294
Ерменски календар
Етиопски календар 525-526
Ирански календар 89 п.с. – 88 п.с.
Исламски календар 92 пред хиџра – 91 пред хиџра
Јулијански календар 533    DXXXIII
Кинески календар 壬子年月日
(3169/3229)
— до —
癸丑年月日
(3170/3230)
Коптски календар 249–250
Корејски календар 2866
Календар Мингуо 1379 пред РК
民前1379年
Селевкидски календар 844–845
Тајландски сончев календар 1076
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 589–590
 - Шака самват 455–456
 - Кали југа 3634–3635
Холоценски календар 10533
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6041 и 6042 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5283 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4293 и 4294 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1286.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 533. година се протега во 3169 и 3170, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3229 и 3230 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1076. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 92 и 91 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди