< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

546 (DXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 546 година од новата ера, 546. од првиот милениум, 46. од VI век и седма од 540-тите.

546 во разни календари
Грегоријански календар546
DXLVI
Ab urbe condita1299
Асирски календар5296
Балиски календар467–468
Бенгалски календар−47
Берберски календар1496
Будистички календар1090
Бурмански календар−92
Византиски календар6054–6055
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3242 или 3182
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3243 или 3183
Коптски календар262–263
Етиопски календар538–539
Еврејски календар4306–4307
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера602–603
 - Сачка ера467–468
 - Кали-југа3646–3647
Холоценски календар10546
Ирански календар76 п.п. – 75 п.п.
Исламски календар78 п.х. – 77 п.х.
Јавански календар434–435
Јулијански календар546
DXLVI
Корејски календар2879
Мингуо-календар1366 пред Р. Кина
民前1366年
Нанакшахи−922
Селевкидски календар857/858 г.г.
Тајландски сончев календар1088–1089
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
672 или 291 или −481
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
673 или 292 или −480

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6054 и 6055 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5296 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4306 и 4307 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1299.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 546 година се протега во 3182 и 3183, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3242 и 3243 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1089. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 78 и 77 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди