< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

560 (DLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 560 година од новата ера, 560. од првиот милениум, 60. од VI век и прва од 560-тите.

560 во разни календари
Грегоријански календар560
DLX
Ab urbe condita1313
Ерменски календар9
ԹՎ Թ
Асирски календар5310
Балиски календар481–482
Бенгалски календар−33
Берберски календар1510
Будистички календар1104
Бурмански календар−78
Византиски календар6068–6069
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3256 или 3196
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3257 или 3197
Коптски календар276–277
Етиопски календар552–553
Еврејски календар4320–4321
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера616–617
 - Сачка ера481–482
 - Кали-југа3660–3661
Холоценски календар10560
Ирански календар62 п.п. – 61 п.п.
Исламски календар64 п.х. – 63 п.х.
Јавански календар448–449
Јулијански календар560
DLX
Корејски календар2893
Мингуо-календар1352 пред Р. Кина
民前1352年
Нанакшахи−908
Селевкидски календар871/872 г.г.
Тајландски сончев календар1102–1103
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
686 или 305 или −467
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
687 или 306 или −466

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6068 и 6069 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5310 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4320 и 4321 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1313.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 560 година се протега во 3196 и 3197, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3256 и 3257 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1103. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 64 и 63 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди