98 п.н.е.

Година во јулијанскиот календар
< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

98 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 98. година пред новата ера, 98. од првиот милениум п.н.е., 98. од 1 век п.н.е. и деветта од 90-тите п.н.е.

99 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар99 п.н.е.
XCVIII п.н.е.
Ab urbe condita655
Староегипетска ераXXXIII династија, 225
- ФараонПтоломеј X Александар, 9
Старогрчка ера170.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4652
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−691
Берберски календар852
Будистички календар446
Бурмански календар−736
Византиски календар5410–5411
Кинески календар辛巳(мет. змија)
2598 или 2538
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
2599 или 2539
Коптски календар−382 – −381
Етиопски календар−106 – −105
Еврејски календар3662–3663
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−42 – −41
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3002–3003
Холоценски календар9902
Ирански календар720 п.п. – 719 п.п.
Исламски календар742 п.х. – 741 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2235
Мингуо-календар2010 пред Р. Кина
民前2010年
Нанакшахи−1566
Селевкидски календар213/214 г.г.
Тајландски сончев календар444–445
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
28 или −353 или −1125
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
29 или −352 или −1124

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5410 и 5411 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4652 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3662 и 3663 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 655.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 98 година се протега во 2538 и 2539, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2598 и 2599 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 445. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 741 и 740 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...