< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

20 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 20. година пред новата ера, 20. од првиот милениум п.н.е., 20. од 1 век п.н.е. и прва од 20-тите п.н.е.

21 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар21 п.н.е.
XX п.н.е.
Ab urbe condita733
Старогрчка ера189.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4730
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−613
Берберски календар930
Будистички календар524
Бурмански календар−658
Византиски календар5488–5489
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2676 или 2616
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2677 или 2617
Коптски календар−304 – −303
Етиопски календар−28 – −27
Еврејски календар3740–3741
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера36–37
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3080–3081
Холоценски календар9980
Ирански календар642 п.п. – 641 п.п.
Исламски календар662 п.х. – 661 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар21 п.н.е.
XX п.н.е.
Корејски календар2313
Мингуо-календар1932 пред Р. Кина
民前1932年
Нанакшахи−1488
Селевкидски календар291/292 г.г.
Тајландски сончев календар522–523
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
106 или −275 или −1047
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
107 или −274 или −1046

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5488 и 5489 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4730 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3740 и 3741 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 733.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 20 година се протега во 2616 и 2617, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2676 и 2677 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 523. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 661 и 660 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...