< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

312 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 312. година пред новата ера, 312. од првиот милениум п.н.е., 12. од 4 век п.н.е. и трета од 310-тите п.н.е.

313 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар313 п.н.е.
CCCXII п.н.е.
Ab urbe condita441
Староегипетска ераXXXIII династија, 11
- ФараонПтоломеј I Сотер, 11
Старогрчка ера116.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4438
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−905
Берберски календар638
Будистички календар232
Бурмански календар−950
Византиски календар5196–5197
Кинески календар丁未(огн. коза)
2384 или 2324
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2385 или 2325
Коптски календар−596 – −595
Етиопски календар−320 – −319
Еврејски календар3448–3449
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−256 – −255
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2788–2789
Холоценски календар9688
Ирански календар934 п.п. – 933 п.п.
Исламски календар963 п.х. – 962 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2021
Мингуо-календар2224 пред Р. Кина
民前2224年
Нанакшахи−1780
Тајландски сончев календар230–231
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−186 или −567 или −1339
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−185 или −566 или −1338

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5196 и 5197 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4438 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3448 и 3449 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 441.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 312 година се протега во 2324 и 2325, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2384 и 2385 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 231. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 962 и 961 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Настани по место

уреди

Селевкидска Империја

уреди

Сицилија

уреди

Римска Република

уреди

Личности

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...