< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

366 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 366. година пред новата ера, 366. од првиот милениум п.н.е., 66. од 4 век п.н.е. и седма од 360-тите п.н.е.

367 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар367 п.н.е.
CCCLXVI п.н.е.
Ab urbe condita387
Староегипетска ераXXX династија, 14
- ФараонНектанеб I, 14
Старогрчка ера103.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4384
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−959
Берберски календар584
Будистички календар178
Бурмански календар−1004
Византиски календар5142–5143
Кинески календар癸丑(вод. вол)
2330 или 2270
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
2331 или 2271
Коптски календар−650 – −649
Етиопски календар−374 – −373
Еврејски календар3394–3395
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−310 – −309
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2734–2735
Холоценски календар9634
Ирански календар988 п.п. – 987 п.п.
Исламски календар1018 п.х. – 1017 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1967
Мингуо-календар2278 пред Р. Кина
民前2278年
Нанакшахи−1834
Тајландски сончев календар176–177
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
−240 или −621 или −1393
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−239 или −620 или −1392

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5142 и 5143 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4384 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3394 и 3395 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 387.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 366 година се протега во 2270 и 2271, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2330 и 2331 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 177. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1017 и 1016 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...