< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

339 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 339. година пред новата ера, 339. од првиот милениум п.н.е., 39. од 4 век п.н.е. и последна од 330-тите п.н.е.

340 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар340 п.н.е.
CCCXXXIX п.н.е.
Ab urbe condita414
Староегипетска ераXXXI династија, 4
- ФараонАртаксеркс III, 4
Старогрчка ера110. олимпијада (победник
Асирски календар4411
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−932
Берберски календар611
Будистички календар205
Бурмански календар−977
Византиски календар5169–5170
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2357 или 2297
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2358 или 2298
Коптски календар−623 – −622
Етиопски календар−347 – −346
Еврејски календар3421–3422
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−283 – −282
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2761–2762
Холоценски календар9661
Ирански календар961 п.п. – 960 п.п.
Исламски календар991 п.х. – 990 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1994
Мингуо-календар2251 пред Р. Кина
民前2251年
Нанакшахи−1807
Тајландски сончев календар203–204
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−213 или −594 или −1366
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−212 или −593 или −1365

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5169 и 5170 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4411 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3421 и 3422 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 414.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 339 година се протега во 2297 и 2298, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2357 и 2358 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 204. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 990 и 989 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...