< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

380 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 380. година пред новата ера, 380. од првиот милениум п.н.е., 80. од 4 век п.н.е. и прва од 380-тите п.н.е.

381 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар381 п.н.е.
CCCLXXX п.н.е.
Ab urbe condita373
Староегипетска ераXXIX династија, 18
- ФараонХакор, 13
Старогрчка ера99.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4370
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−973
Берберски календар570
Будистички календар164
Бурмански календар−1018
Византиски календар5128–5129
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2316 или 2256
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2317 или 2257
Коптски календар−664 – −663
Етиопски календар−388 – −387
Еврејски календар3380–3381
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−324 – −323
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2720–2721
Холоценски календар9620
Ирански календар1002 п.п. – 1001 п.п.
Исламски календар1033 п.х. – 1032 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1953
Мингуо-календар2292 пред Р. Кина
民前2292年
Нанакшахи−1848
Тајландски сончев календар162–163
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
−254 или −635 или −1407
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−253 или −634 или −1406

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5128 и 5129 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4370 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3380 и 3381 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 373.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 380 година се протега во 2256 и 2257, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2316 и 2317 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 163. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1032 и 1031 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...