< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

321 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 321. година пред новата ера, 321. од првиот милениум п.н.е., 21. од 4 век п.н.е. и втора од 320-тите п.н.е.

322 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар322 п.н.е.
CCCXXI п.н.е.
Ab urbe condita432
Староегипетска ераXXXIII династија, 2
- ФараонПтоломеј I Сотер, 2
Старогрчка ера114.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4429
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−914
Берберски календар629
Будистички календар223
Бурмански календар−959
Византиски календар5187–5188
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2375 или 2315
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2376 или 2316
Коптски календар−605 – −604
Етиопски календар−329 – −328
Еврејски календар3439–3440
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−265 – −264
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2779–2780
Холоценски календар9679
Ирански календар943 п.п. – 942 п.п.
Исламски календар972 п.х. – 971 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2012
Мингуо-календар2233 пред Р. Кина
民前2233年
Нанакшахи−1789
Тајландски сончев календар221–222
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−195 или −576 или −1348
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−194 или −575 или −1347

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5187 и 5188 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4429 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3439 и 3440 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 432.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 321 година се протега во 2315 и 2316, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2375 и 2376 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 222. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 971 и 970 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...