< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

389 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 389. година пред новата ера, 389. од првиот милениум п.н.е., 89. од 4 век п.н.е. и последна од 380-тите п.н.е.

390 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар390 п.н.е.
CCCLXXXIX п.н.е.
Ab urbe condita364
Староегипетска ераXXIX династија, 9
- ФараонХакор, 4
Старогрчка ера97.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4361
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−982
Берберски календар561
Будистички календар155
Бурмански календар−1027
Византиски календар5119–5120
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2307 или 2247
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2308 или 2248
Коптски календар−673 – −672
Етиопски календар−397 – −396
Еврејски календар3371–3372
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−333 – −332
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2711–2712
Холоценски календар9611
Ирански календар1011 п.п. – 1010 п.п.
Исламски календар1042 п.х. – 1041 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1944
Мингуо-календар2301 пред Р. Кина
民前2301年
Нанакшахи−1857
Тајландски сончев календар153–154
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−263 или −644 или −1416
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−262 или −643 или −1415

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5119 и 5120 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4361 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3371 и 3372 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 364.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 389 година се протега во 2247 и 2248, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2307 и 2308 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 154. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1041 и 1040 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...