< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

303 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 303. година пред новата ера, 303. од првиот милениум п.н.е., 3. од 4 век п.н.е. и четвртта од 300-тите п.н.е.

304 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар304 п.н.е.
CCCIII п.н.е.
Ab urbe condita450
Староегипетска ераXXXIII династија, 20
- ФараонПтоломеј I Сотер, 20
Старогрчка ера119. олимпијада (победник
Асирски календар4447
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−896
Берберски календар647
Будистички календар241
Бурмански календар−941
Византиски календар5205–5206
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2393 или 2333
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2394 или 2334
Коптски календар−587 – −586
Етиопски календар−311 – −310
Еврејски календар3457–3458
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−247 – −246
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2797–2798
Холоценски календар9697
Ирански календар925 п.п. – 924 п.п.
Исламски календар953 п.х. – 952 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2030
Мингуо-календар2215 пред Р. Кина
民前2215年
Нанакшахи−1771
Селевкидски календар8/9 г.г.
Тајландски сончев календар239–240
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−177 или −558 или −1330
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−176 или −557 или −1329

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5205 и 5206 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4447 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3457 и 3458 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 450.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 303 година се протега во 2333 и 2334, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2393 и 2394 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 240. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 952 и 951 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди