< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

400 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 400. година пред новата ера, 400. од првиот милениум п.н.е., последна од 4 век п.н.е. и прва од 400-тите п.н.е.

401 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар401 п.н.е.
CD п.н.е.
Ab urbe condita353
Староегипетска ераXXVIII династија, 4
- ФараонАмиртеј, 4
Старогрчка ера94.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4350
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−993
Берберски календар550
Будистички календар144
Бурмански календар−1038
Византиски календар5108–5109
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2296 или 2236
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2297 или 2237
Коптски календар−684 – −683
Етиопски календар−408 – −407
Еврејски календар3360–3361
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−344 – −343
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2700–2701
Холоценски календар9600
Ирански календар1022 п.п. – 1021 п.п.
Исламски календар1053 п.х. – 1052 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1933
Мингуо-календар2312 пред Р. Кина
民前2312年
Нанакшахи−1868
Тајландски сончев календар142–143
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−274 или −655 или −1427
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−273 или −654 или −1426

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5108 и 5109 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4350 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3360 и 3361 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 353.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 400 година се протега во 2236 и 2237, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2296 и 2297 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 143. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1052 и 1051 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...