< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

345 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 345. година пред новата ера, 345. од првиот милениум п.н.е., 45. од 4 век п.н.е. и шеста од 340-тите п.н.е.

346 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар346 п.н.е.
CCCXLV п.н.е.
Ab urbe condita408
Староегипетска ераXXX династија, 35
- ФараонНектанеб II, 15
Старогрчка ера108.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4405
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−938
Берберски календар605
Будистички календар199
Бурмански календар−983
Византиски календар5163–5164
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2351 или 2291
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2352 или 2292
Коптски календар−629 – −628
Етиопски календар−353 – −352
Еврејски календар3415–3416
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−289 – −288
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2755–2756
Холоценски календар9655
Ирански календар967 п.п. – 966 п.п.
Исламски календар997 п.х. – 996 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1988
Мингуо-календар2257 пред Р. Кина
民前2257年
Нанакшахи−1813
Тајландски сончев календар197–198
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−219 или −600 или −1372
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−218 или −599 или −1371

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5163 и 5164 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4405 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3415 и 3416 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 408.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 345 година се протега во 2291 и 2292, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2351 и 2352 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 198. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 996 и 995 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...