< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

384 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 384. година пред новата ера, 384. од првиот милениум п.н.е., 84. од 4 век п.н.е. и петта од 380-тите п.н.е.

385 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар385 п.н.е.
CCCLXXXIV п.н.е.
Ab urbe condita369
Староегипетска ераXXIX династија, 14
- ФараонХакор, 9
Старогрчка ера98.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4366
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−977
Берберски календар566
Будистички календар160
Бурмански календар−1022
Византиски календар5124–5125
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2312 или 2252
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2313 или 2253
Коптски календар−668 – −667
Етиопски календар−392 – −391
Еврејски календар3376–3377
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−328 – −327
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2716–2717
Холоценски календар9616
Ирански календар1006 п.п. – 1005 п.п.
Исламски календар1037 п.х. – 1036 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1949
Мингуо-календар2296 пред Р. Кина
民前2296年
Нанакшахи−1852
Тајландски сончев календар158–159
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
−258 или −639 или −1411
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−257 или −638 или −1410

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5124 и 5125 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4366 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3376 и 3377 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 369.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 384 година се протега во 2252 и 2253, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2312 и 2313 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 159. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1036 и 1035 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

Родени уреди

Починати уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...