< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

362 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 362. година пред новата ера, 362. од првиот милениум п.н.е., 62. од 4 век п.н.е. и трета од 360-тите п.н.е.

363 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар363 п.н.е.
CCCLXII п.н.е.
Ab urbe condita391
Староегипетска ераXXX династија, 18
- ФараонНектанеб I, 18
Старогрчка ера104.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4388
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−955
Берберски календар588
Будистички календар182
Бурмански календар−1000
Византиски календар5146–5147
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2334 или 2274
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2335 или 2275
Коптски календар−646 – −645
Етиопски календар−370 – −369
Еврејски календар3398–3399
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−306 – −305
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2738–2739
Холоценски календар9638
Ирански календар984 п.п. – 983 п.п.
Исламски календар1014 п.х. – 1013 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1971
Мингуо-календар2274 пред Р. Кина
民前2274年
Нанакшахи−1830
Тајландски сончев календар180–181
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−236 или −617 или −1389
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−235 или −616 или −1388

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5146 и 5147 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4388 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3398 и 3399 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 391.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 362 година се протега во 2274 и 2275, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2334 и 2335 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 181. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1013 и 1012 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...