< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

309 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 309. година пред новата ера, 309. од првиот милениум п.н.е., 9. од 4 век п.н.е. и последна од 300-тите п.н.е.

310 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар310 п.н.е.
CCCIX п.н.е.
Ab urbe condita444
Староегипетска ераXXXIII династија, 14
- ФараонПтоломеј I Сотер, 14
Старогрчка ера117.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4441
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−902
Берберски календар641
Будистички календар235
Бурмански календар−947
Византиски календар5199–5200
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2387 или 2327
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2388 или 2328
Коптски календар−593 – −592
Етиопски календар−317 – −316
Еврејски календар3451–3452
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−253 – −252
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2791–2792
Холоценски календар9691
Ирански календар931 п.п. – 930 п.п.
Исламски календар960 п.х. – 959 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2024
Мингуо-календар2221 пред Р. Кина
民前2221年
Нанакшахи−1777
Селевкидски календар2/3 г.г.
Тајландски сончев календар233–234
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−183 или −564 или −1336
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−182 или −563 или −1335

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5199 и 5200 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4441 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3451 и 3452 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 444.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 309 година се протега во 2327 и 2328, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2387 и 2388 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 234. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 959 и 958 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди