< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

305 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 305. година пред новата ера, 305. од првиот милениум п.н.е., 5. од 4 век п.н.е. и шеста од 300-тите п.н.е.

306 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар306 п.н.е.
CCCV п.н.е.
Ab urbe condita448
Староегипетска ераXXXIII династија, 18
- ФараонПтоломеј I Сотер, 18
Старогрчка ера118.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4445
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−898
Берберски календар645
Будистички календар239
Бурмански календар−943
Византиски календар5203–5204
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2391 или 2331
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2392 или 2332
Коптски календар−589 – −588
Етиопски календар−313 – −312
Еврејски календар3455–3456
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−249 – −248
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2795–2796
Холоценски календар9695
Ирански календар927 п.п. – 926 п.п.
Исламски календар955 п.х. – 954 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2028
Мингуо-календар2217 пред Р. Кина
民前2217年
Нанакшахи−1773
Селевкидски календар6/7 г.г.
Тајландски сончев календар237–238
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−179 или −560 или −1332
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−178 или −559 или −1331

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5203 и 5204 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4445 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3455 и 3456 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 448.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 305 година се протега во 2331 и 2332, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2391 и 2392 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 238. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 954 и 953 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди