< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

375 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 375. година пред новата ера, 375. од првиот милениум п.н.е., 75. од 4 век п.н.е. и шеста од 370-тите п.н.е.

376 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар376 п.н.е.
CCCLXXV п.н.е.
Ab urbe condita378
Староегипетска ераXXX династија, 5
- ФараонНектанеб I, 5
Старогрчка ера1011. олимпијада (победник
Асирски календар4375
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−968
Берберски календар575
Будистички календар169
Бурмански календар−1013
Византиски календар5133–5134
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
2321 или 2261
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
2322 или 2262
Коптски календар−659 – −658
Етиопски календар−383 – −382
Еврејски календар3385–3386
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−319 – −318
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2725–2726
Холоценски календар9625
Ирански календар997 п.п. – 996 п.п.
Исламски календар1028 п.х. – 1027 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1958
Мингуо-календар2287 пред Р. Кина
民前2287年
Нанакшахи−1843
Тајландски сончев календар167–168
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−249 или −630 или −1402
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−248 или −629 или −1401

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5133 и 5134 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4375 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3385 и 3386 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 378.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 375 година се протега во 2261 и 2262, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2321 и 2322 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 168. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1027 и 1026 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...