< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

398 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 398. година пред новата ера, 398. од првиот милениум п.н.е., 98. од 4 век п.н.е. и деветта од 390-тите п.н.е.

399 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар399 п.н.е.
CCCXCVIII п.н.е.
Ab urbe condita355
Староегипетска ераXXVIII династија, 6
- ФараонАмиртеј, 6
Старогрчка ера95.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4352
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−991
Берберски календар552
Будистички календар146
Бурмански календар−1036
Византиски календар5110–5111
Кинески календар辛巳(мет. змија)
2298 или 2238
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
2299 или 2239
Коптски календар−682 – −681
Етиопски календар−406 – −405
Еврејски календар3362–3363
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−342 – −341
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2702–2703
Холоценски календар9602
Ирански календар1020 п.п. – 1019 п.п.
Исламски календар1051 п.х. – 1050 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1935
Мингуо-календар2310 пред Р. Кина
民前2310年
Нанакшахи−1866
Тајландски сончев календар144–145
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
−272 или −653 или −1425
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
−271 или −652 или −1424

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5110 и 5111 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4352 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3362 и 3363 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 355.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 398 година се протега во 2238 и 2239, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2298 и 2299 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 145. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1050 и 1049 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...