< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

352 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 352. година пред новата ера, 352. од првиот милениум п.н.е., 52. од 4 век п.н.е. и трета од 350-тите п.н.е.

353 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар353 п.н.е.
CCCLII п.н.е.
Ab urbe condita401
Староегипетска ераXXX династија, 28
- ФараонНектанеб II, 8
Старогрчка ера106.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4398
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−945
Берберски календар598
Будистички календар192
Бурмански календар−990
Византиски календар5156–5157
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
2344 или 2284
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
2345 или 2285
Коптски календар−636 – −635
Етиопски календар−360 – −359
Еврејски календар3408–3409
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−296 – −295
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2748–2749
Холоценски календар9648
Ирански календар974 п.п. – 973 п.п.
Исламски календар1004 п.х. – 1003 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1981
Мингуо-календар2264 пред Р. Кина
民前2264年
Нанакшахи−1820
Тајландски сончев календар190–191
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
−226 или −607 или −1379
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
−225 или −606 или −1378

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5156 и 5157 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4398 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3408 и 3409 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 401.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 352 година се протега во 2284 и 2285, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2344 и 2345 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 191. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1003 и 1002 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...