< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

357 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 357. година пред новата ера, 357. од првиот милениум п.н.е., 57. од 4 век п.н.е. и осма од 350-тите п.н.е.

358 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар358 п.н.е.
CCCLVII п.н.е.
Ab urbe condita396
Староегипетска ераXXX династија, 23
- ФараонНектанеб II, 3
Старогрчка ера105.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4393
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−950
Берберски календар593
Будистички календар187
Бурмански календар−995
Византиски календар5151–5152
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2339 или 2279
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
2340 или 2280
Коптски календар−641 – −640
Етиопски календар−365 – −364
Еврејски календар3403–3404
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−301 – −300
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2743–2744
Холоценски календар9643
Ирански календар979 п.п. – 978 п.п.
Исламски календар1009 п.х. – 1008 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1976
Мингуо-календар2269 пред Р. Кина
民前2269年
Нанакшахи−1825
Тајландски сончев календар185–186
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−231 или −612 или −1384
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−230 или −611 или −1383

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5151 и 5152 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4393 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3403 и 3404 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 396.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 357 година се протега во 2279 и 2280, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2339 и 2340 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 186. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1008 и 1007 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...