< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

337 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 337. година пред новата ера, 337. од првиот милениум п.н.е., 37. од 4 век п.н.е. и осма од 330-тите п.н.е.

338 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар338 п.н.е.
CCCXXXVII п.н.е.
Ab urbe condita416
Староегипетска ераXXXI династија, 6
- ФараонАрсес, 1
Старогрчка ера110.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4413
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−930
Берберски календар613
Будистички календар207
Бурмански календар−975
Византиски календар5171–5172
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2359 или 2299
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2360 или 2300
Коптски календар−621 – −620
Етиопски календар−345 – −344
Еврејски календар3423–3424
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−281 – −280
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2763–2764
Холоценски календар9663
Ирански календар959 п.п. – 958 п.п.
Исламски календар988 п.х. – 987 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1996
Мингуо-календар2249 пред Р. Кина
民前2249年
Нанакшахи−1805
Тајландски сончев календар205–206
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−211 или −592 или −1364
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−210 или −591 или −1363

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5171 и 5172 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4413 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3423 и 3424 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 416.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 337 година се протега во 2299 и 2300, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2359 и 2360 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 206. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 987 и 986 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди