< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

396 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 396. година пред новата ера, 396. од првиот милениум п.н.е., 96. од 4 век п.н.е. и седма од 390-тите п.н.е.

397 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар397 п.н.е.
CCCXCVI п.н.е.
Ab urbe condita357
Староегипетска ераXXIX династија, 2
- ФараонНеферит I, 2
Старогрчка ера95.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4354
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−989
Берберски календар554
Будистички календар148
Бурмански календар−1034
Византиски календар5112–5113
Кинески календар癸未(вод. коза)
2300 или 2240
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
2301 или 2241
Коптски календар−680 – −679
Етиопски календар−404 – −403
Еврејски календар3364–3365
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−340 – −339
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2704–2705
Холоценски календар9604
Ирански календар1018 п.п. – 1017 п.п.
Исламски календар1049 п.х. – 1048 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1937
Мингуо-календар2308 пред Р. Кина
民前2308年
Нанакшахи−1864
Тајландски сончев календар146–147
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−270 или −651 или −1423
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−269 или −650 или −1422

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5112 и 5113 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4354 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3364 и 3365 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 357.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 396 година се протега во 2240 и 2241, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2300 и 2301 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 147. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1048 и 1047 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди