< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

338 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 338. година пред новата ера, 338. од првиот милениум п.н.е., 38. од 4 век п.н.е. и деветта од 330-тите п.н.е.

339 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар339 п.н.е.
CCCXXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita415
Староегипетска ераXXXI династија, 5
- ФараонАртаксеркс III, 5
Старогрчка ера110.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4412
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−931
Берберски календар612
Будистички календар206
Бурмански календар−976
Византиски календар5170–5171
Кинески календар辛巳(мет. змија)
2358 или 2298
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
2359 или 2299
Коптски календар−622 – −621
Етиопски календар−346 – −345
Еврејски календар3422–3423
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−282 – −281
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2762–2763
Холоценски календар9662
Ирански календар960 п.п. – 959 п.п.
Исламски календар990 п.х. – 988 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1995
Мингуо-календар2250 пред Р. Кина
民前2250年
Нанакшахи−1806
Тајландски сончев календар204–205
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
−212 или −593 или −1365
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
−211 или −592 или −1364

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5170 и 5171 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4412 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3422 и 3423 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 415.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 338 година се протега во 2298 и 2299, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2358 и 2359 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 205. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 989 и 987 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

починале

уреди