< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

306 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 306. година пред новата ера, 306. од првиот милениум п.н.е., 6. од 4 век п.н.е. и седма од 300-тите п.н.е.

307 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар307 п.н.е.
CCCVI п.н.е.
Ab urbe condita447
Староегипетска ераXXXIII династија, 17
- ФараонПтоломеј I Сотер, 17
Старогрчка ера118.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4444
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−899
Берберски календар644
Будистички календар238
Бурмански календар−944
Византиски календар5202–5203
Кинески календар癸丑(вод. вол)
2390 или 2330
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
2391 или 2331
Коптски календар−590 – −589
Етиопски календар−314 – −313
Еврејски календар3454–3455
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−250 – −249
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2794–2795
Холоценски календар9694
Ирански календар928 п.п. – 927 п.п.
Исламски календар957 п.х. – 955 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2027
Мингуо-календар2218 пред Р. Кина
民前2218年
Нанакшахи−1774
Селевкидски календар5/6 г.г.
Тајландски сончев календар236–237
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
−180 или −561 или −1333
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−179 или −560 или −1332

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5202 и 5203 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4444 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3454 и 3455 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 447.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 306 година се протега во 2330 и 2331, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2390 и 2391 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 237. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 956 и 954 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди