< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

381 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 381. година пред новата ера, 381. од првиот милениум п.н.е., 81. од 4 век п.н.е. и втора од 380-тите п.н.е.

382 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар382 п.н.е.
CCCLXXXI п.н.е.
Ab urbe condita372
Староегипетска ераXXIX династија, 17
- ФараонХакор, 12
Старогрчка ера99.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4369
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−974
Берберски календар569
Будистички календар163
Бурмански календар−1019
Византиски календар5127–5128
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2315 или 2255
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2316 или 2256
Коптски календар−665 – −664
Етиопски календар−389 – −388
Еврејски календар3379–3380
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−325 – −324
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2719–2720
Холоценски календар9619
Ирански календар1003 п.п. – 1002 п.п.
Исламски календар1034 п.х. – 1033 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1952
Мингуо-календар2293 пред Р. Кина
民前2293年
Нанакшахи−1849
Тајландски сончев календар161–162
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−255 или −636 или −1408
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−254 или −635 или −1407

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5127 и 5128 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4369 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3379 и 3380 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 372.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 381 година се протега во 2255 и 2256, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2315 и 2316 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 162. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1033 и 1032 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...