< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

336 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 336. година пред новата ера, 336. од првиот милениум п.н.е., 36. од 4 век п.н.е. и седма од 330-тите п.н.е.

337 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар337 п.н.е.
CCCXXXVI п.н.е.
Ab urbe condita417
Староегипетска ераXXXI династија, 7
- ФараонАрсес, 2
Старогрчка ера110.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4414
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−929
Берберски календар614
Будистички календар208
Бурмански календар−974
Византиски календар5172–5173
Кинески календар癸未(вод. коза)
2360 или 2300
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
2361 или 2301
Коптски календар−620 – −619
Етиопски календар−344 – −343
Еврејски календар3424–3425
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−280 – −279
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2764–2765
Холоценски календар9664
Ирански календар958 п.п. – 957 п.п.
Исламски календар987 п.х. – 986 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1997
Мингуо-календар2248 пред Р. Кина
民前2248年
Нанакшахи−1804
Тајландски сончев календар206–207
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−210 или −591 или −1363
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−209 или −590 или −1362

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5172 и 5173 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4414 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3424 и 3425 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 417.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 336 година се протега во 2300 и 2301, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2360 и 2361 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 207. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 986 и 985 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди