< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

382 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 382. година пред новата ера, 382. од првиот милениум п.н.е., 82. од 4 век п.н.е. и трета од 380-тите п.н.е.

383 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар383 п.н.е.
CCCLXXXII п.н.е.
Ab urbe condita371
Староегипетска ераXXIX династија, 16
- ФараонХакор, 11
Старогрчка ера99.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4368
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−975
Берберски календар568
Будистички календар162
Бурмански календар−1020
Византиски календар5126–5127
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2314 или 2254
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2315 или 2255
Коптски календар−666 – −665
Етиопски календар−390 – −389
Еврејски календар3378–3379
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−326 – −325
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2718–2719
Холоценски календар9618
Ирански календар1004 п.п. – 1003 п.п.
Исламски календар1035 п.х. – 1034 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1951
Мингуо-календар2294 пред Р. Кина
民前2294年
Нанакшахи−1850
Тајландски сончев календар160–161
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−256 или −637 или −1409
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−255 или −636 или −1408

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5126 и 5127 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4368 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3378 и 3379 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 371.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 382 година се протега во 2254 и 2255, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2314 и 2315 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 161. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1034 и 1033 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди