< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

335 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 335. година пред новата ера, 335. од првиот милениум п.н.е., 35. од 4 век п.н.е. и шеста од 330-тите п.н.е.

336 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар336 п.н.е.
CCCXXXV п.н.е.
Ab urbe condita418
Староегипетска ераXXXI династија, 8
- ФараонДариј III, 1
Старогрчка ера111. олимпијада (победник
Асирски календар4415
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−928
Берберски календар615
Будистички календар209
Бурмански календар−973
Византиски календар5173–5174
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2361 или 2301
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2362 или 2302
Коптски календар−619 – −618
Етиопски календар−343 – −342
Еврејски календар3425–3426
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−279 – −278
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2765–2766
Холоценски календар9665
Ирански календар957 п.п. – 956 п.п.
Исламски календар986 п.х. – 985 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1998
Мингуо-календар2247 пред Р. Кина
民前2247年
Нанакшахи−1803
Тајландски сончев календар207–208
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−209 или −590 или −1362
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−208 или −589 или −1361

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5173 и 5174 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4415 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3425 и 3426 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 418.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 335 година се протега во 2301 и 2302, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2361 и 2362 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 208. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 985 и 984 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...