< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

318 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 318. година пред новата ера, 318. од првиот милениум п.н.е., 18. од 4 век п.н.е. и деветта од 310-тите п.н.е.

319 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар319 п.н.е.
CCCXVIII п.н.е.
Ab urbe condita435
Староегипетска ераXXXIII династија, 5
- ФараонПтоломеј I Сотер, 5
Старогрчка ера115.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4432
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−911
Берберски календар632
Будистички календар226
Бурмански календар−956
Византиски календар5190–5191
Кинески календар辛丑(мет. вол)
2378 или 2318
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
2379 или 2319
Коптски календар−602 – −601
Етиопски календар−326 – −325
Еврејски календар3442–3443
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−262 – −261
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2782–2783
Холоценски календар9682
Ирански календар940 п.п. – 939 п.п.
Исламски календар969 п.х. – 968 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2015
Мингуо-календар2230 пред Р. Кина
民前2230年
Нанакшахи−1786
Тајландски сончев календар224–225
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
−192 или −573 или −1345
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
−191 или −572 или −1344

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5190 и 5191 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4432 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3442 и 3443 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 435.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 318 година се протега во 2318 и 2319, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2378 и 2379 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 225. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 968 и 967 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди