< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

390 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 390. година пред новата ера, 390. од првиот милениум п.н.е., 90. од 4 век п.н.е. и прва од 390-тите п.н.е.

391 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар391 п.н.е.
CCCXC п.н.е.
Ab urbe condita363
Староегипетска ераXXIX династија, 8
- ФараонХакор, 3
Старогрчка ера97.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4360
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−983
Берберски календар560
Будистички календар154
Бурмански календар−1028
Византиски календар5118–5119
Кинески календар己丑(зем. вол)
2306 или 2246
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
2307 или 2247
Коптски календар−674 – −673
Етиопски календар−398 – −397
Еврејски календар3370–3371
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−334 – −333
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2710–2711
Холоценски календар9610
Ирански календар1012 п.п. – 1011 п.п.
Исламски календар1043 п.х. – 1042 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1943
Мингуо-календар2302 пред Р. Кина
民前2302年
Нанакшахи−1858
Тајландски сончев календар152–153
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−264 или −645 или −1417
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−263 или −644 или −1416

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5118 и 5119 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4360 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3370 и 3371 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 363.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 390 година се протега во 2246 и 2247, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2306 и 2307 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 153. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1042 и 1041 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...