< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

364 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 364. година пред новата ера, 364. од првиот милениум п.н.е., 64. од 4 век п.н.е. и петта од 360-тите п.н.е.

365 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар365 п.н.е.
CCCLXIV п.н.е.
Ab urbe condita389
Староегипетска ераXXX династија, 16
- ФараонНектанеб I, 16
Старогрчка ера103.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4386
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−957
Берберски календар586
Будистички календар180
Бурмански календар−1002
Византиски календар5144–5145
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
2332 или 2272
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
2333 или 2273
Коптски календар−648 – −647
Етиопски календар−372 – −371
Еврејски календар3396–3397
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−308 – −307
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2736–2737
Холоценски календар9636
Ирански календар986 п.п. – 985 п.п.
Исламски календар1016 п.х. – 1015 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1969
Мингуо-календар2276 пред Р. Кина
民前2276年
Нанакшахи−1832
Тајландски сончев календар178–179
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−238 или −619 или −1391
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−237 или −618 или −1390

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5144 и 5145 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4386 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3396 и 3397 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 389.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 364 година се протега во 2272 и 2273, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2332 и 2333 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 179. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1015 и 1014 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...