< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

315 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 315. година пред новата ера, 315. од првиот милениум п.н.е., 15. од 4 век п.н.е. и шеста од 310-тите п.н.е.

316 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар316 п.н.е.
CCCXV п.н.е.
Ab urbe condita438
Староегипетска ераXXXIII династија, 8
- ФараонПтоломеј I Сотер, 8
Старогрчка ера116. олимпијада (победник
Асирски календар4435
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−908
Берберски календар635
Будистички календар229
Бурмански календар−953
Византиски календар5193–5194
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
2381 или 2321
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
2382 или 2322
Коптски календар−599 – −598
Етиопски календар−323 – −322
Еврејски календар3445–3446
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−259 – −258
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2785–2786
Холоценски календар9685
Ирански календар937 п.п. – 936 п.п.
Исламски календар966 п.х. – 965 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2018
Мингуо-календар2227 пред Р. Кина
民前2227年
Нанакшахи−1783
Тајландски сончев календар227–228
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−189 или −570 или −1342
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−188 или −569 или −1341

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5193 и 5194 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4435 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3445 и 3446 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 438.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 315 година се протега во 2321 и 2322, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2381 и 2382 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 228. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 965 и 964 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...