< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

320 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 320. година пред новата ера, 320. од првиот милениум п.н.е., 20. од 4 век п.н.е. и прва од 320-тите п.н.е.

321 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар321 п.н.е.
CCCXX п.н.е.
Ab urbe condita433
Староегипетска ераXXXIII династија, 3
- ФараонПтоломеј I Сотер, 3
Старогрчка ера114.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4430
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−913
Берберски календар630
Будистички календар224
Бурмански календар−958
Византиски календар5188–5189
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2376 или 2316
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2377 или 2317
Коптски календар−604 – −603
Етиопски календар−328 – −327
Еврејски календар3440–3441
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−264 – −263
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2780–2781
Холоценски календар9680
Ирански календар942 п.п. – 941 п.п.
Исламски календар971 п.х. – 970 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2013
Мингуо-календар2232 пред Р. Кина
民前2232年
Нанакшахи−1788
Тајландски сончев календар222–223
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
−194 или −575 или −1347
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−193 или −574 или −1346

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5188 и 5189 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4430 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3440 и 3441 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 433.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 320 година се протега во 2316 и 2317, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2376 и 2377 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 223. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 970 и 969 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди