< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

314 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 314. година пред новата ера, 314. од првиот милениум п.н.е., 14. од 4 век п.н.е. и петта од 310-тите п.н.е.

315 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар315 п.н.е.
CCCXIV п.н.е.
Ab urbe condita439
Староегипетска ераXXXIII династија, 9
- ФараонПтоломеј I Сотер, 9
Старогрчка ера116.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4436
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−907
Берберски календар636
Будистички календар230
Бурмански календар−952
Византиски календар5194–5195
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2382 или 2322
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2383 или 2323
Коптски календар−598 – −597
Етиопски календар−322 – −321
Еврејски календар3446–3447
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−258 – −257
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2786–2787
Холоценски календар9686
Ирански календар936 п.п. – 935 п.п.
Исламски календар965 п.х. – 964 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2019
Мингуо-календар2226 пред Р. Кина
民前2226年
Нанакшахи−1782
Тајландски сончев календар228–229
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−188 или −569 или −1341
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−187 или −568 или −1340

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5194 и 5195 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4436 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3446 и 3447 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 439.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 314 година се протега во 2322 и 2323, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2382 и 2383 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 229. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 964 и 963 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...