< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

334 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 334. година пред новата ера, 334. од првиот милениум п.н.е., 34. од 4 век п.н.е. и петта од 330-тите п.н.е.

335 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар335 п.н.е.
CCCXXXIV п.н.е.
Ab urbe condita419
Староегипетска ераXXXI династија, 9
- ФараонДариј III, 2
Старогрчка ера111.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4416
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−927
Берберски календар616
Будистички календар210
Бурмански календар−972
Византиски календар5174–5175
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2362 или 2302
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2363 или 2303
Коптски календар−618 – −617
Етиопски календар−342 – −341
Еврејски календар3426–3427
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−278 – −277
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2766–2767
Холоценски календар9666
Ирански календар956 п.п. – 955 п.п.
Исламски календар985 п.х. – 984 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1999
Мингуо-календар2246 пред Р. Кина
民前2246年
Нанакшахи−1802
Тајландски сончев календар208–209
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−208 или −589 или −1361
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−207 или −588 или −1360

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5174 и 5175 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4416 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3426 и 3427 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 419.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 334 година се протега во 2302 и 2303, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2362 и 2363 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 209. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 984 и 983 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди