< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

328 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 328. година пред новата ера, 328. од првиот милениум п.н.е., 28. од 4 век п.н.е. и деветта од 320-тите п.н.е.

329 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар329 п.н.е.
CCCXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita425
Староегипетска ераXXXII династија, 4
- ФараонАлександар Македонски, 4
Старогрчка ера112.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4422
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−921
Берберски календар622
Будистички календар216
Бурмански календар−966
Византиски календар5180–5181
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2368 или 2308
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2369 или 2309
Коптски календар−612 – −611
Етиопски календар−336 – −335
Еврејски календар3432–3433
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−272 – −271
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2772–2773
Холоценски календар9672
Ирански календар950 п.п. – 949 п.п.
Исламски календар979 п.х. – 978 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2005
Мингуо-календар2240 пред Р. Кина
民前2240年
Нанакшахи−1796
Тајландски сончев календар214–215
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−202 или −583 или −1355
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−201 или −582 или −1354

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5180 и 5181 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4422 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3432 и 3433 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 425.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 328 година се протега во 2308 и 2309, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2368 и 2369 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 215. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 978 и 977 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...