< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

331 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 331. година пред новата ера, 331. од првиот милениум п.н.е., 31. од 4 век п.н.е. и втора од 330-тите п.н.е.

332 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар332 п.н.е.
CCCXXXI п.н.е.
Ab urbe condita422
Староегипетска ераXXXII династија, 1
- ФараонАлександар Македонски, 1
Старогрчка ера112. олимпијада (победник
Асирски календар4419
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−924
Берберски календар619
Будистички календар213
Бурмански календар−969
Византиски календар5177–5178
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2365 или 2305
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2366 или 2306
Коптски календар−615 – −614
Етиопски календар−339 – −338
Еврејски календар3429–3430
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−275 – −274
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2769–2770
Холоценски календар9669
Ирански календар953 п.п. – 952 п.п.
Исламски календар982 п.х. – 981 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2002
Мингуо-календар2243 пред Р. Кина
民前2243年
Нанакшахи−1799
Тајландски сончев календар211–212
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−205 или −586 или −1358
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−204 или −585 или −1357

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5177 и 5178 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4419 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3429 и 3430 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 422.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 331 година се протега во 2305 и 2306, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2365 и 2366 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 212. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 981 и 980 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...