< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

344 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 344. година пред новата ера, 344. од првиот милениум п.н.е., 44. од 4 век п.н.е. и петта од 340-тите п.н.е.

345 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар345 п.н.е.
CCCXLIV п.н.е.
Ab urbe condita409
Староегипетска ераXXX династија, 36
- ФараонНектанеб II, 16
Старогрчка ера108.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4406
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−937
Берберски календар606
Будистички календар200
Бурмански календар−982
Византиски календар5164–5165
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2352 или 2292
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2353 или 2293
Коптски календар−628 – −627
Етиопски календар−352 – −351
Еврејски календар3416–3417
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−288 – −287
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2756–2757
Холоценски календар9656
Ирански календар966 п.п. – 965 п.п.
Исламски календар996 п.х. – 995 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1989
Мингуо-календар2256 пред Р. Кина
民前2256年
Нанакшахи−1812
Тајландски сончев календар198–199
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−218 или −599 или −1371
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−217 или −598 или −1370

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5164 и 5165 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4406 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3416 и 3417 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 409.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 344 година се протега во 2292 и 2293, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2352 и 2353 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 199. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 995 и 994 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...