< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

374 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 374. година пред новата ера, 374. од првиот милениум п.н.е., 74. од 4 век п.н.е. и петта од 370-тите п.н.е.

375 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар375 п.н.е.
CCCLXXIV п.н.е.
Ab urbe condita379
Староегипетска ераXXX династија, 6
- ФараонНектанеб I, 6
Старогрчка ера1011.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4376
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−967
Берберски календар576
Будистички календар170
Бурмански календар−1012
Византиски календар5134–5135
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2322 или 2262
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2323 или 2263
Коптски календар−658 – −657
Етиопски календар−382 – −381
Еврејски календар3386–3387
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−318 – −317
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2726–2727
Холоценски календар9626
Ирански календар996 п.п. – 995 п.п.
Исламски календар1027 п.х. – 1026 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1959
Мингуо-календар2286 пред Р. Кина
民前2286年
Нанакшахи−1842
Тајландски сончев календар168–169
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−248 или −629 или −1401
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−247 или −628 или −1400

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5134 и 5135 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4376 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3386 и 3387 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 379.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 374 година се протега во 2262 и 2263, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2322 и 2323 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 169. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1026 и 1025 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...